Jedinstveno preduzeće u kome se poštuju prava žena i daje podrška majkama

Povodom Dana žena mediji su preneli izjave našeg direktora Predraga Bubala i direktorke finansija Marije Marjanović, o načinu na koji se u SDPS d.o.o. tretiraju prava žena

“Za nas je fokus obeležavanja 8. marta na poštovanju prava svih žena, a posebno žena sa invaliditetom, majki koje samostalno obavljaju roditeljsku dužnost, kao i samohranih majki i onih koje imaju decu sa smetnjama u razvoju. Dan žena ima poseban opštedruštveni značaj i cilj, a često se zaboravlja da je inicijalno vezan za radna prava i pravo glasa žena, to jest dan kada je 1908. godine oko 15 hiljada žena izašlo na ulice Njujorka zahtevajući kraće radno vreme, veću platu i pravo glasa,“ objasnio je Bubalo.

On je podsetio da je SDPS d.o.o, preduzeće koje zapošljava 80% osoba sa invaliditetom i ukazao da u  osnovi svoje poslovne politike naše preduzeće ima poštovanje specifičnosti svakog zaposlenog i uloge žena u stvaranju kako poslovnog uspeha, tako i socijalne senzitivnosti kolektiva.

Predrag Bubalo - SDPS

Mediji su preneli i da SDPS posluje 9 godina, nudi širok izbor proizvoda i usluga koji imaju primenu u kancelarijskom poslovanju, trgovini, turizmu, industriji, poljoprivredi i domaćinstvu, a da trenutno ima 47 zaposlenih, od kojih su 22 žene, među kojima kojima 13 ima neku vrstu invaliditeta.

U martu smo govorili o važnost podrške i osnaživanja žena uz poštovanje osnovnih ali i specifičnih prava, a našu priču kao primer dobre prakse  prepoznali su mnogi mediji između ostalog i Ilustrovana Politika.

Marija Marjanović - SDPS

Među ženama zaposlenim u SDPS d.o.o, funkciju direktora finansija obavlja Marija Marjanović, majka blizanaca od 13 godina. Ona ne spada u katagoriju osoba sa invaliditetom, ali samostalno obavlja roditeljsku dužnost, a njena ćerka Teodora ima daunov sindrom.

“Poslednjih 25 godina sam radila uglavnom u velikim koroporacijama i finansijskim institucijama. Možda nisam imala sreće, ali moje iskusvo je da u većini preduzeća u Srbiji postoji bazično, ali ne i suštinsko razmevanje za specifičnu situaciju u kojoj se nalaze roditelji sa decom sa smetnjama u razvoju. Imam utisak da iza svega stoji strah poslodavaca, kao i većine ljudi u Srbiji, od nepoznatog i da ih to sprečava da sa razumevanjem pristupe ovoj situaciji,” objasnila je Marjanović I dodala da roditeljstvo u slučaju dece sa smetnjama u razvoju podrazumeva odsustvovanja koja nisu uobičajena za ostale roditelje i ne uklapaju se u šemu standardnih bolovanja i 20 dana godišnjeg odomora.

“U SDPS-su sam dobila razumevanje za moju porodičnu situaciju, slobodne dane koji se ne odobijaju od godišnjeg odmora, mogućnost da kada god je to potrebno radim od kuće, pa čak i da na posao dovedem Teodoru,” istakla je Marija i naglasila da je veoma zadovoljna što sada radi u preduzeću koja stavlja porodicu na prvo mesto, sa podrazumevanjem da će se posao završiti u roku i maksimalno profesionalno.

Ceo tekst jedne od objava možete pročitati ovde.